Karamamba Yağı Ürün Görseli

Sakal erkeği çekici yapar mı?

Kişisel bakım için söz konusu olduğunda yeni bir araştırma, erkekler için tıraş makinesinde bir mola vermek isteyebileceğini gösteriyor; araştırmacılar sakallı görünümün cazibenin algılarını artıracağını düşünüyorlar.

Araştırmacılar, kadınların kısa süreli ilişkiler için bayılmış erkekler tarafından çekilmeye daha yatkın olduklarını, ancak tam sakallı erkeklerin uzun vadeli ilişkiler için tercih edilen tercih olduğunu keşfetti.

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nde Psikoloji Okulu’ndan Barnaby Dixson’u birlikte çalışın ve ekibin bulguları Evrimsel Biyoloji Dergisinde yayınlayın .

Bir erkeği bir kadına cazip kılan şey, araştırmacıları on yıllardır ayıran bir sorudur.

Dixson ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmalara göre, kısa vadede, daha erkeksi yüz özelliklerine sahip erkekler – daha geniş bir çene çizgisi ve daha belirgin bir kaş sırtı gibi – daha cazip görüldü.

Araştırmacılar, uzun süredir devam eden ilişkilerde, daha erkeksi yüz özelliklerine sahip erkekleri tercih ederek daha dikkatli ve düşünceli olduklarını düşünüyorlardı.

Yüz saçları nereye oturuyor? Sakallar genellikle daha erkeksi bir yüz özelliği olarak kabul edilirken, sonuçlar kadınların çiftleşme tercihlerini nasıl etkilediği konusunda karıştırılmıştır.

Örneğin bazı çalışmalarda yüz tüylü erkeklerin temiz tıraş olmuş erkekler üzerindeki uzun vadeli ilişkiler için tercih edilen tercih olduğunu ve kadınların kısa vadede daha erkeksi erkekler tercih ettikleri görüşünü çiğnediğini öne sürmüşlerdir.

Yazarlar, “İki cinsel dimorfik özelliklerin tercihleri ​​arasında neden böyle farklı etkiler ortaya çıkıyor” yazarlarına dikkat çekti.

Yüz saçlarının çekiciliğini ilişkiler açısından değerlendirmek

Dixson ve meslektaşları, yaptıkları çalışmada, yüz tüylerinin bir erkeğin kısa ve uzun vadeli ilişkiler için çekiciliğini nasıl etkilediğini daha ayrıntılı araştırmak için yola çıktılar.

Araştırmacılar, temiz tıraşlı, hafif kabarcıklar (5 gün saç büyümesi), ağır kabarcıklar (10 günlük saç büyümesi) ve tam bir sakal (en az 4 hafta boyunca tırtıllanmamış saç büyümesi) olmak üzere üç aşamalı yüz tüyünde 36 erkeği fotoğrafladılar.

Buna ek olarak, değişik yüz tüylerinde bu adamların 16’sının fotoğrafları, daha erkeksi veya dişil görünecek şekilde manipüle edildi.

Araştırmacılar, 8.520 kadından normal ve manipüle edilen fotoğrafları görüntülemelerini ve her bir erkeğin genel olarak ne kadar cazip olduğunu düşündüklerini ve kısa ve uzun vadeli ilişkiler için ne kadar çekici olduklarını sordu.

Yazarlar, “Kısa vadeli cazibeler” koşulu, katılımcıların kısa vadeli bir ilişki içinde cazip bir kişi olacağını hayal ederken erkekleri oyla değerlendirmelerini istedi ve bu, ilişkinin uzun süre dayanmayacağını gösteriyor.

“Uzun vadeli çekicilik” durumu, katılımcılara uzun vadeli bir ilişki içinde cazip bir kişi arayışını düşündüklerini düşünmelerini istedi. Bu tür bir ilişkiye örnek olarak, taşınmak isteyebileceğin biri, yerleşmek aşağı ve bir noktada evlenmek istiyorlar “diye ekliyor.

Sakallar, erkeklik, kadınlık gibi çirkin özellikleri maskeleyebilir

Genel olarak, tıraşlı erkekler arasında erkeksi yüzler en az çekici, ardından da kadınsı yüzler düşünüldü. Ameliyat yapılmayan yüzler en çekici olarak değerlendirildi.

Yüzdeki kılların çekicilik yargısı üzerine etkilerini değerlendiren ekip, hafif sakalı erkeklerin tam sakallı ve tıraş olmuş erkeklerle karşılaştırıldığında en cazip olduklarını keşfetti.

Ancak araştırmacılar, ilişkilere geldiğinde kısa süreli ilişkiler için en çekici kabul edilen hafif ve ağır kabarcıklar, tam sakallı erkekleri uzun vadeli ilişkiler için en çekici olarak nitelendirdikleri kadınları buldu.

Ekibe göre manipüle edilen fotoğraflarda ağır kabarcıklar ve sakallar yüz şeklindeki küçük değişikliklerin etkilerini azalttı ve bu değişiklikler bu tür değişiklikleri maskeleyerek cazibenin kadın kararlarını etkilemiş olabilir.

Yazarlar, “Bu nedenle, sakallar fazla kadınsı veya erkeksi yüz şekillerine sahip çirkin özelliklerini maskeleyebilir” diyor.

Araştırmacıların, araştırmalarının genel göstergelerine ilişkin yorum yaparak şunları söylüyor:

Bulgularımız, uzun vadeli ilişkileri intrasexual şekilsizliğin bir işareti olarak ve kadınlara doğrudan fayda sağlama potansiyeli olarak değerlendirirken sakalcılığın cazip olabileceğini önermektedir.

Daha genel olarak, sonuçlarımız sinyal işlevinin bir sapmasına ima ediyor, bu da kadın tercihlerinde iki tane oldukça cinsel dimorfik androjene bağımlı yüz özellikleri için ince bir ödün vermeye neden olabilir. “

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )