Karamamba Yağı Ürün Görseli

Süreli sakalım kaşınıyor neden?

Kaşıntılı sakalın sık görülen nedenleri

Sakalım neden kaşıntılı?

İster sakalınızı ilk kez mi büyütüyorsunuz yoksa yıldır mısınız, yüzünüzdeki saçlar kaşınıyor mu? Sakal kaşıntı hafif olabilir ve bazen bunu fark edemezsiniz. Bazen, her santim kaşınıyor gibi görünüyor. Gece yarısı sizi uyandırır veya sizi hayatınızdaki önemli olaylardan rahatsız eder.

Sakal saçları kafanızdaki saçlara benzemez. Buna androjenik saç denir, bu da büyümenin esas olarak testosteron tarafından tahrik edildiği anlamına gelir. Daha fazla testosteron bu tüylerin daha fazla büyümesine ve kalınlığına neden olur. Bundan dolayı, sakalınıza vücudunuzdaki diğer saçlardan farklı bakım yapmanız gerekir.

Sakalımın kaşınmasına neden olurum?

Kaşıntılı bir sakalın nedeni minörden daha ciddi bir enfeksiyona kadar değişebilir:

Yüz tüylerini yetiştirme

Tıraş ettiğinizde, folikülün içerisindeki her saçın ucunda keskin bir köşe, her saç içeren ve koruyan küçük tüp bırakırsınız. Saç büyüdüğünde, bu keskin kenar folikülü çizebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Tıraştan uzun süre tıraş olduğunuzda sakalınız büyüdüğünde, yüzünüzdeki folliküllerin tümü kaşıntı gösterebilir.

Kuru cilt

Kuru cilt, aynı zamanda kseroz olarak adlandırılır, kuru veya soğuk hava veya cildinizi sıcak suya daldırmak, özellikle banyo veya duş sırasında neden olabilir. Şampuanlar ve sabunlar cildinizin doğal yağlarını yıkayabilir, cildinizi kurutabilir ve sakal kaşıntı yapabilir.

Ölçekleme ve cilt kalınlaşmasının olduğu kuru cilt, ichthyosis kaynaklı olabilir. Cilt koşullarının bu ailesi edinilmiş ve genetik türleri içerir.

Sedef hastalığı ve egzama gibi deri koşulları cildinizin kronik olarak kurumasını sağlayarak sakalı kaşınmanıza neden olabilir. Kuru cildin diğer nedenlerinin yanı sıra tedavi ve önleme ipuçlarını öğrenin.

İçten kafa saçları

Tıraş olmuş tüyler tıraşlanmış veya kesilmiş bir saç yerine yerine follikülüne geri gelir. Bu folikülün iltihaplanmasına ve sakalı kaşınmasına neden olur. Sıkı, kıvırcık saçlarınız varsa bu gerçekleşmesi daha olasıdır.

Kökler kırmızı, engebeli, kaşıntılı ve tıraş ettiğiniz alanların çevresinde bazen acı çektiğinde batmış tüyleri fark edeceksiniz.

Folikülit

Folikülit, sakal kıllarını içeren kıl follikülleri iltihaplanmaya başlayınca olur. Bu iltihap, bakteri, virüs, mantar veya parazitlerden kaynaklanan bir enfeksiyon neden olabilir. Alternatif olarak, içe çekilmiş kıllar gibi kıl folikül tıkanıklığı ile ilgili olabilir.

Sakal bölgesinde folikülit aldığınızda, iltihaplı folliküller genellikle kırmızıya, dokunmaya duyarlı veya acı hisseder ve sızıntı sızmasına neden olabilir.

Psödofollikülitis barbae

Psödofolikülit barbae folliküllerinden büyüyen yüz tüyleri folikül içindeki cildi kestiklerinde veya büyümeye çalışırken cildinizde geriye eğildiğinde ortaya çıkan iltihaptır. Bu durum genellikle yüz tüylerinin tıraşı ile bağlantılı olarak meydana gelir ve traş büzülmesine neden olabilir.

Tırnağın darbe belirtileri folikülit gibidir. Yüzün kırmızı, engebeli görünebilir ve pus dolu kabarcıklar gelişebilir. Folikülitin Çoğu durumda farklı olarak, psödofallikülitis barbe içinde jilet diken nonenfeksiyöz tahriş kaynaklanır ve enfeksiyon değil her türlü.

Seboreik egzama

Seboreik egzama (seboreik dermatit) cildi pullu, kırmızı ve pul pul yapabilen bir cilt durumudur. Kafa derisinde olduğunda kepek olarak da bilinir.

Bu durum en çok kafa derinizi etkiler ancak özellikle yüzünüzde sakallarınızın çevresinde olabilir; özellikle yağlı cildiniz varsa. Semptomlar sarı, yağlı pullar ve kırmızı ten içerir. Sakal saçlarınızı veya yüz deriyi ovduğunuzda pullar düşebilir.

Tinea Barbae

Tinea barbae, yüzdeki saç bölgelerinde mantar enfeksiyonudur. Buna dermatofit mantar denilen mantar türü neden olur. Bu mantar enfeksiyonu genellikle ağzınızın, yanaklarının ve çenesinin çevresindeki kırmızı, kızarmış ve huysuz bir cilt olarak görülür. Tinea capitis olarak bilinen kafa derisinin mantar önleyicisine benzer.

Sakalın kaşınmasına neden olan iki en yaygın tinea türü şunlardır:

 • Tinea mentagrophytes var. Etkilenmiş atlarla temas yoluyla yayılabilen equinum
 • İnek veya diğer etkilenen hayvanlarla temas yoluyla yayılabilir.
Kaşıntılı sakalımı nasıl tedavi edebilirim?

Kaşıntılı bir sakalın bazı nedenleri önemsizdir ve düzenli olarak banyo yaparak ve yüz hijyenine dikkat ederek tedavi edilebilir. Diğer nedenler kaşıntı kaynağını tedavi etmek için ilaç veya özel antibiyotikler gerektirebilir.

İyi hijyen

Yağ, kir ve bakteri oluşumunu önlemek için yüzünüzü ve sakalınızı temiz tutun. Sakincan kaşınmaya devam etmek için aşağıdakileri deneyin:

 • Düzenli olarak, günde en az bir kez veya günde banyo veya duş almanız.
 • Banyoyu yıkamasanız da, sakalınızı her gün ılık suyla yıkayın.
 • Sakal bakımı için özel olarak hazırlanmış yüz veya sakallı bir yıkama kullanın.
 • Sakal saçlarınızı doğal olarak yağlı tutmak için sakal kremi jojoba veya argan yağı kullanın.
 • Rain veya banyolarınızın uzunluğunu sınırlayın ve aşırı derecede sıcak su kullanmayın.
 • Sakalınızı tıraş ettiğinizde veya düzelttiğinizde, çay tohum yağı veya aloe vera içeren doğal tıraş sonrası yıkama veya losyon kullanın. Çok fazla sert, sentetik kimyasal içeren ürünlerden kaçının.

Bir sakal çıktıktan sonra mümkün olduğunca, saçlarınıza folliküllerin ötesinde büyümesi için zaman tanıyarak tıraş olmamaya özen gösterin ki bu da tahrişi ve cilt veya follikül hasarını önleyebilir.

İlaçlar

Doktorunuz bir enfeksiyon veya başka bir deri durumunuz varsa, ilaçlı merhemler, kremler veya losyonlar önerebilir. Sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Kuru cildi tedavi etmek için: laktik asit ve üre içeren merhem veya krem
 • Foliküliti tedavi etmek için: bakteryel enfeksiyonlar için mupirosin (Bactroban); fungal enfeksiyonlar için antifungal krem; Enfeksiyonsuz olursa, muhtemelen bir kortikosteroid kremi
 • Seboreik dermatiti tedavi etmek için: enfeksiyöz olmayan inflamasyon için hidrokortizon, klobetasol (Cormax) veya desonid (Desonat); fungal enfeksiyonlar için ketokonazol (Nizoral)
 • Yalancı follikülitis barbae tedavisinde: glikolik asit (Neo-Strata)
 • Tinea barbae’yi tedavi etmek için: topikal antifungal tedavi hafif enfeksiyon için kullanılabilir; etkili tedavi için genellikle itrakonazol veya terbinafin gibi oral antifungal tedavi

Ayrıca belirli ilaç türlerini sözlü olarak da alabilirsin. Tedavi seçenekleri, doktorunuzun sizin durumunuz için en iyi terapi olduğuna bağlı olarak değişir.

Ameliyatlar ve prosedürler

Sürekli enfeksiyonlar veya diğer iltihaplanma nedenleri nedeniyle sakalı kaşınmaya neden olan kronik bir durumunuz varsa, doktorunuz lazer epilasyon önermektedir.

Doktorunuz, herhangi bir kaynama veya karbonsilin boşaltılması için kesikler açması gerekebilir. Bunların her ikisi de cilt apseleri olarak bilinir. Carbuncles, enfeksiyonlara neden olabilecek veya enfeksiyonlarınızı daha da kötüleştiren çok sayıda birbirine bağlı kaynarlardan oluşur.

Fotodinamik (hafif) terapi, belirli folikülit tiplerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

Kaşıntılı sakalın görünümü nedir?

Sakallar, özellikle ilk kez bir başkasını yetiştirirseniz, aşırı derecede kaşıntılı olabilirler. İyi hijyen ve enfeksiyonların erken tedavisi, cildinizde veya kıl foliküllerinde herhangi bir hasar oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )